Het Britse parlement heeft een wijziging van een wetstekst goedgekeurd die een nieuwe prijsverhoging van het ETA UK mogelijk maakt. Daarnaast worden twee nationaliteiten uitgesloten van het ETA systeem.
Wat heeft het Britse parlement besloten?
Op 3 maart 2026 heeft het Britse parlement de zogenaamde “Immigration and Nationality (Fees) (Amendment) Order 2026” aangenomen. In dit wetsvoorstel worden de maximale prijzen voor verschillende typen visa verhoogd. Het maximumbedrag voor het ETA wordt van 18,50 EUR (16 GBP) naar 23,10 EUR (20 GBP) verhoogd.
Wat zijn de volgende stappen?
De consulaire kosten voor het ETA UK zullen door deze beslissing nog niet meteen stijgen. Op dit moment bedragen de consulaire kosten voor het ETA UK nog 18,50 EUR (16 GBP). De verwachting is echter dat het parlement in een komende sessie de prijs zal verhogen naar het maximumbedrag van 20 GBP.
Prijsverhoging voor Europese reizigers nog niet van kracht
Op dit moment blijven de consulaire kosten voor het ETA UK nog ongewijzigd. Europese reizigers, waaronder Nederlanders en Belgen, hebben een ETA of een visum nodig voor een reis naar het Verenigd Koninkrijk.
Het ETA UK is de eenvoudigste en snelste manier om aan de visumplicht van het Verenigd Koninkrijk te voldoen. Op VisumBuitenland.be kunt u deze digitale reistoestemming eenvoudig in het Nederlands aanvragen. Hiervoor vult u het korte aanvraagformulier in en levert u een pasfoto en een foto van uw paspoort aan.
De levertijd voor het ETA UK bedraagt gemiddeld 3 dagen. Vertrekt u op korte termijn? Dan kunt u een spoedaanvraag indienen. Spoedaanvragen worden gemiddeld binnen 6 uur goedgekeurd.
Het ETA UK is 2 jaar geldig en kan voor meerdere reizen naar het Verenigd Koninkrijk worden gebruikt. Elk verblijf mag maximaal 6 maanden duren. Hier leest u meer over de geldigheid en de voorwaarden.
Wat zijn de redenen voor de prijsverhoging volgens de autoriteiten?
De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, David Hanson, heeft verklaard dat het Verenigd Koninkrijk de prijs van het ETA UK gelijk wil trekken met de prijzen voor vergelijkbare reistoestemmingen, zoals het ESTA voor Amerika of het geplande ETIAS voor landen in het Schengengebied.
Volgens de staatssecretaris blijft de prijs redelijk en zal de prijsverhoging reizigers niet afhouden van een bezoek aan het Verenigd Koninkrijk. Daarnaast moeten de hogere inkomsten door de prijsverhoging een bijdrage leveren aan de financiering van de Britse immigratiedienst.
Nicaragua en Saint Lucia uitgesloten van het ETA systeem
Naast de geplande prijsverhoging heeft de Britse regering ook besloten om reizigers uit Nicaragua en Saint Lucia niet meer toe te laten tot het ETA UK. Reizigers uit deze landen moeten voortaan een visum aanvragen om naar het Verenigd Koninkrijk te mogen reizen.
De reden voor deze maatregel is volgens de Britse autoriteiten dat veel reizigers uit deze landen met een ETA naar het Verenigd Koninkrijk zouden reizen om vervolgens asiel aan te vragen. In totaal hebben 609 mensen uit Nicaragua en 360 mensen uit Saint Lucia tussen 2022 en 2025 asiel aangevraagd in het Verenigd Koninkrijk. De Britse minister van Binnenlandse Zaken vindt dat dit te veel asielaanvragen zijn.
Daarnaast heeft de Britse regering veel kritiek op het inburgeringsprogramma voor buitenlandse investeerders van Saint Lucia. Dit programma zou tot een toename van reizigers hebben geleid die met een ETA naar het Verenigd Koninkrijk zijn gereisd om asiel aan te vragen of te werken zonder werkvergunning. Er loopt een transitieperiode tot 16 april 2026 (15:00 BST) voor reizigers uit deze twee landen.